Andrzej Gołaś - Prezydent Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.


  1. kieruje pracą Zarządu Miasta,
  2. kieruje bieżącymi sprawami miasta,
  3. reprezentuje miasto na zewnątrz,
  4. kieruje całością prac UMK.
Prof. dr hab. inż. Andrzej Gołaś - urodzony w 1946 r. w Krakowie. Absolwent Liceum im. Nowodworskiego, a następnie Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie, gdzie w 1974 roku broni z wyróżnieniem pracę doktorską "Synteza struktury algorytmów sterowania procesami cieplnymi walcowni gorącej blach". Od 1973 roku pracuje na Wydziale Maszyn Górniczych i Hutniczych AGH (obecnie Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki AGH). Tytuł profesora uzyskał w 1995 roku. Autor wielu prac publikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz książek: "Metody komputerowe w akustyce wnętrz i środowiska" oraz "Podstawy sterowania dźwiękiem w pomieszczeniach", Kraków 2000 r.

Był członkiem Zespołu Ekspertów Ministra Edukacji Narodowej, komisji rektorskich i senackich AGH, kierownikiem Środowiskowego Laboratorium Drgań i Szumów Akademii, redaktorem Zeszytów Naukowych AGH, Przewodniczącym Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Akustycznego i Komisji Rewizyjnej Ligi Walki z Hałasem, członkiem Komisji Rewizyjnej Polskiej Sekcji Audio-Engineering Society. Aktualnie jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej oraz członkiem Zespołu Diagnostyki Technicznej Komitetu Budowy Maszyn PAN, członkiem Komitetu Akustyki PAN, członkiem Komitetu Mechaniki Stosowanej PAN. Jest rzeczoznawcą Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w zakresie wibroakustyki, rzeczoznawcą, weryfikatorem Ligi Walki z Hałasem, członkiem Normalizacyjnej Komisji Problemowej PKN ds. zagrożeń w środowisku pracy. W latach 1996 - 1999 pełnił funkcję prorektora Akademii Górniczo - Hutniczej. W kierowanej przez niego Pracowni Metod Komputerowych w Katedrze Mechaniki i Wibroakustyki stworzył młody zespół o liczącej się już pozycji w naukowym środowisku akustycznym.

Działalność społeczno-polityczna

W okresie PRL nie należał do żadnej organizacji politycznej. W roku 1980 - członek Komisji Założycielskiej NSZZ "Solidarność" w Akademii Górniczo - Hutniczej. 1980 - 81 - członek Komisji Zakładowej "Solidarność" w AGH. Po wprowadzeniu stanu wojennego tymczasowo aresztowany. W stanie wojennym działał w strukturach podziemnych "Solidarności". Od 1990 r. do 1992 r. - członek Zarządu Regionu Małopolska NSZZ "Solidarność", delegat na Zjazd Krajowy Związku. Był członkiem Prezydium Krakowskiego Komitetu Obywatelskiego, szefem Kampanii Wyborczej Lecha Wałęsy w Regionie Małopolska w 1990 r. Kandydował do Sejmu pierwszej kadencji z listy Porozumienia Obywatelskiego Centrum. Po ostatnich wyborach samorządowych w październiku 1998 r. wybrany na prezydenta Miasta Krakowa. Członek Małopolskiego Klubu Konserwatywnego oraz Zarządu Regionu Małopolska Ruchu Społecznego AWS. 5 października 1999 r. Zarząd Powiatowy RS AWS w Krakowie powierzył mu pełnienie funkcji Przewodniczącego. W latach 1998 - 2000 Prezydent Andrzej Gołaś przewodniczył Zgromadzeniu Związku Międzygminnego "Zimowa Olimpiada 2006". Od 7 września 1999 jest Prezesem Zarządu Fundacji Unii Metropolii Polskich. W maju 2000 r. został wybrany na Przewodniczącego Komisji Edukacji i Kultury Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy przy radzie Europy w Strasburgu. Kawaler Orderu Zasługi dla Republiki Włoskiej przyznawanego przez Prezydenta Republiki Włoskiej. W maju 2002 r. Prezydent Andrzej Gołaś i Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Franciszek Ziejka zostali odznaczeni Wielkim Złotym Krzyżem za Zasługi na rzecz Republiki Austrii - najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez ten kraj. Po raz pierwszy w historii uhonorowano w ten sposób przedstawicieli Polski południowej.

Żonaty, dwoje dzieci. Syn - doktorant AGH. Córka - absolwentka UJ. Do ulubionych dzieł prof. Andrzeja Gołasia należą m.in. "Trylogia" Sienkiewicza i "Syberiada" Konczałowskiego. W wolnym czasie najchętniej uprawia sport (surfing, narty) i słucha muzyki. Jego życiową maksymą jest: "Per aspera ad astra".

Wstecz Do góry!