Funkcja reprezentowania Rady Miasta obejmuje zarówno współpracę z przedstawicielami różnych środowisk, jak i nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z nimi. Naturalnie 75 osób (bo tyle liczy radnych RMK) nie mogłoby indywidualnie takiej funkcji spełniać. Stąd delegacja dla Przewodniczącego do reprezentowania Rady Miasta na zewnątrz. Pojęcie to obejmuje szereg dziedzin: przyjmowanie korespondencji i odpowiadanie na nią, spotkania z mieszkańcami, komunikację społeczną, obecność w okolicznościowych imprezach, patronowanie konkursowym zmaganiom, inicjowanie i udział w naradach, konferencjach, seminariach, delegacjach. Najczęściej do współpracy i współuczestnictwa w reprezentowaniu RMK przewodniczący zaprasza radnych, którym bliskie są poszczególne zakresy tematyczne.
    Inny wymiar określony zawartymi przyjaźniami i wzajemną współpracą - mają dobrze układające się kontakty z Radami miast bliźniaczych i partnerskich: Frankfurtu, Innsbrucka, Kijowa, Lwowa, Orleanu, Norymbergi.
    Niemniej ważna i korzystna jest zainicjowana przez Radę II kadencji i kontynuowana przez Radę III kadencji współpraca z Radami Moskwy i Sankt-Perersburga, potwierdzona podpisanymi porozumieniami o wzajemnej współpracy rad tych miast. Umowy te pozwalają między innymi na rozszerzenie wzajemnych kontaktów wychodzących daleko poza ramy kurtuazyjnych wizyt, wymianę doświadczeń z prowadzonej działalności, omawianiu perspektyw rozwoju demokracji lokalnych. Dążymy do rozwijania współpracy między środowiskami gospodarczymi, naukowymi i kulturalnymi naszych miast, co w przyszłości może zaowocować podpisaniem umowy o współpracy partnerskiej.
    W czasie 4-letniej kadencji radni byli zapraszani do odwiedzenia naszych partnerów samorządowych w wielu europejskich metropoliach, reprezentując RMK i promując Kraków. Wyjazdy służyły także wymianie doświadczeń, podglądaniu cennych wzorów, poszukiwaniu rozwiązań, które łatwo można przenieść w krakowską rzeczywistość. Zakres tematyczny tych wizyt jest obszerny, wyróżnić należy: wydarzenia kulturalne jak Święta Miast, dni kultury miast, konferencje miast kultury europejskiej, seminaria dot. programów Unii Europejskiej oraz organizacji i stowarzyszeń europejskich dla samorządów lokalnych.
    Radni odwiedzili Wiedeń, Bordeaux, Cannes, Arpinas, Laval, Hamburg, Grodno, Pragę, Moskwę, Sankt-Petersburg, Rzym, Frankfurt, Innsbruck, Kijów, Lwów, Orlean, Norymbergę, Wilno, Berlin, Edynburg, Kamieniec Podolski, Hannower (krakowska prezentacja na EXPO 2000), Toronto, Sztokholm, Sewilla, Strasbourg, Pecs, Mediolan, Rygę, Brugię, Lenenburg, Saloniki.
    Wyjątkowym wydarzeniem mijającej kadencji była pielgrzymka samorządowa do Rzymu połączona z audiencją u Ojca Świętego (koszty w całości pokrywali biorący udział w pielgrzymce), z rąk którego odebraliśmy i przywieźliśmy błogosławieństwo dla Krakowa i Krakowian wraz z obietnicą - spełnioną - odwiedzenia Krakowa podczas pielgrzymki papieskiej do Ojczyzny
    Także ważna, uwieńczona sukcesem była propagowana przez nas akcja zbierania pieniędzy na Dzwon Kraków - dar Krakowian dla kościoła polskich zesłańców pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tobolsku. Wielokrotnie w naszych "Informacjach...." pisaliśmy o wielkim dziele odrestaurowania kościoła. Na apele o zbiórkę funduszy odpowiedziało wiele osób prywatnych i firm krakowskich. Nasz wspólne zaangażowanie wokół tej sprawy ma swój wymiar symboliczny - jest hołdem złożonym polskim zesłańcom, ma też rzeczywisty - jako kolebka polskości, przyczynek odrodzenia się tradycji i kultury polskiej na syberyjskiej ziemi.
    Niemniej ważne od międzynarodowych, były działania na rzecz rodzimych kontaktów. Współpraca z radami innych miast i gmin, przede wszystkim w dziedzinie dalszego rozwoju samorządów lokalnych. Służy temu przede wszystkim forum Konwentu Przewodniczących Rad Miast Wojewódzkich oraz forum Konwentu Przewodniczących Rad Powiatów Województwa Małopolskiego. Ich zadaniami są:
  • wymiana doświadczeń w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego, opiniowanie projektów uchwał i ustaw dotyczących zagadnień związanych z działalnością samorządu terytorialnego,
  • upowszechnianie wiedzy o pracy samorządu terytorialnego,
  • wspieranie rozwoju samorządności loka,
  • doskonalenie form organizacji pracy samorządu terytorialnego w miastach i jego reprezentacji,
  • inicjowanie nowych kierunków działania rad miast,
  • współpraca z mediami w zakresie propagowania problematyki dotyczącej samorządów, finansów publicznych itp.
    Dobrze układała się współpraca z przedstawicielami różnych środowisk Krakowa. Wiąże się to z uczestniczeniem radnych oraz przewodniczącego RMK w ważnych wydarzeniach i uroczystościach miejskich, organizowanych przez poszczególne środowiska spotkaniach, konferencjach, naradach oraz sesjach dzielnic. Należy tu wspomnieć o jednym z najważniejszych wydarzeń miejskich mijającej kadencji - nadaniu Złotych Medali Cracoviae Merenti dwóm szacownym instytucjom Biskupstwu Krakowskiemu oraz Uniwersytetowi Jagiellońskiemu. Tym samym Rada Miasta dała wyraz swej czci i oddania wartościom jakie tysiącletnia tradycja Biskupstwa oraz ponad sześćsetletnia Uniwersytetu wnoszą w codzienne życie krakowian i wszystkich Polaków.
    Innym elementem tej strony pracy RMK są honorowe patronaty obejmowane nad szczególnie wartościowymi przedsięwzięciami, np. Memoriał im. B. Włosika, Bieg Sztafetowy "O Szablę Kapitana Stawarza" (w rocznicę wyzwolenia Krakowa z niewoli rozbiorowej), konkursy historyczne, fotograficzne i plastyczne dot. Krakowa, imprezy charytatywne, uroczystości kulturalne i naukowe.     Chcąc w pełni docenić i uhonorować trud nauki w szeroko pojętym zakresie RMK swoimi uchwałami powołała i ustanowiła następujące stypendia i nagrody:
  • Stypendium Twórcze Miasta Krakowa,
  • Nagroda im. Mikołaja Kopernika,
  • Stypendium edukacyjne Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa dla szczególnie uzdolnionych uczniów, dla których sytuacja materialna jest barierą dalszego rozwoju,
  • Nagroda edukacyjna Stołecznego Królewskiego Miasta dla nauczycieli i pedagogów oraz uczniów,
  • Nagrody dla uczniów samorządowych szkół podstawowych i ponadpodstawowych za szczególne osiągnięcia w konkursach przedmiotowych oraz ich nauczycieli - opiekunów,
  • Nagrody Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa,
  • Stypendium Twórcze Miasta Krakowa,
  • Stypendium sportowe Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa,
  • Nagroda Edukacyjna Miasta Krakowa dla wyróżniającej się krakowskiej placówki oświatowo-wychowawczej.
Oraz honorowe tytuły:
  • Mecenas Kultury Krakowa,
  • Filantrop Krakowa,
  • Przyjaciel Sportu.
    Od ubiegłej kadencji Rada Miasta patronuje konkursowi historycznemu "Czy znasz Kraków" organizowanemu przez Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Coroczne rozstrzygnięcie konkursu ma miejsce przed Świętem Miasta związanym z rocznicą lokacji Krakowa - 5 czerwca. Ważnym patronatem jest też piecza nad konkursem dla młodzieży szkół średnich "Wzorowy organizator samorządowy".
    Nie możemy pominąć krakowskich firm i instytucji, które zawsze przychodziły wspaniałomyślnie z pomocą ilekroć zwróciliśmy się o nią. Spośród sponsorów naszych przedsięwzięć - zwłaszcza dla rodaków zza wschodniej granicy Ukrainy, Litwy, Kazachstanu, Rosji - należy wymienić: Zamek Królewski na Wawelu, Kopalnia Soli w Wieliczce, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, ZPC "'Wawel", MPK, MPWiK, MPO, MPEC, Fundacja Miejski Park i Ogród Zoologiczny, Cech Rzemiosł Cukierniczych, "Polmos", "Chemobudowa - Kraków" S.A., PUHiT, "Realbud", "Naftobudowa" S.A., Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego "Budostal", 'Hydrotrest" S.A.
    Dziękując raz jeszcze za wspaniałe dary pragniemy tym samym wyrazić największą wdzięczność w imieniu obdarowanych, którzy zawsze głęboko wzruszeni wyrażali swoje podziękowanie.
    Bardzo dobre kontakty ma też RMK z załogą okrętu transportowo - minowego O.R.P. "Kraków", nad którym nasze miasto sprawuje patronat. ORP "Kraków" to okręt wchodzący w skład 8 Flotylli Obrony Wybrzeża Marynarki Wojennej w Świnoujściu.
    Na rzeczywiste poznanie problemów wspólnoty samorządowej składa się kilka faktów: utrzymywanie kontaktów z organizacjami reprezentującymi mieszkańców, spotkania z mieszkańcami, śledzenie lokalnej prasy i w końcu pełnienie dyżurów radnego - czynności nadobowiązkowej, którą radni wykonywali społecznie. Była to bodaj najskuteczniejsza forma kontaktu radni-mieszkańcy ze względu na informacje pozyskiwane z bezpośredniego źródła z jednej strony, a wiedzą o możliwości realnej pomocy w sprawach najbardziej "palących i bolesnych" z drugiej. W czasie tej kadencji radni miasta spotykali się z mieszkańcami miasta podczas dyżurów, reagując na przedstawiane problemy także poprzez zgłaszanie interpelacji i wniosków z dyżurów.
    Kontynuując dobrą tradycję poprzedniej kadencji staraliśmy się na bieżąco informować mieszkańców o pracach Rady poprzez rzetelną informację internetową (www.krakow.pl) oraz liczne wywiady dla mediów jak również przez kolumnę RMK "Rada Miasta Krakowa - Informacje Przewodniczącego" ukazującą się w środy sesyjne w Dzienniku Polskim.
    

Wstecz Do góry!