Przedmiot działania Komisji Głównej określa Statut Miasta Krakowa. Komisja współdziała z Przewodniczącym w koordynacji pracy organów Rady i radnych.

Do zadań Komisji należy w szczególności:
  • Opracowanie i przedstawienie Radzie do uchwalenia, po zasięgnięciu opinii pozostałych komisji, planu pracy Rady na dany rok,
  • rozstrzyganie sporów między organami Rady oraz między organami Rady a radnymi, poza sprawami zlecanymi Komisji Dyscyplinarnej,
  • określanie środków finansowych na obsługę klubów radnych i kontrola ich wydatkowania,
  • okresowa ocena publikowanych w organie informacyjnym Rady wiadomości o Radzie, jej komisjach i klubach,
  • wnioskowanie o nadanie Honorowego Obywatelstwa Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa,
  • wskazywanie podmiotu zobowiązanego do przygotowania projektu uchwały Rady, w przypadku braku aktywności podmiotów posiadających inicjatywę uchwałodawczą,
  • uzgadnianie zaproponowanych przez Przewodniczącego porządków obrad sesji Rady.
  • inne sprawy na zlecenie Rady.
Sprawozdanie Komisji:

SKŁAD KOMISJI

Radni:

1. 
2. 
3. 
4. 
5. 
6. 
7. 
8. 
9. 
10. 
11. 
12. 
13. 
14. 
15. 
Piotr BOLIŃSKI
Marek GROCHAL
Krzysztof GURBA
Stanisław HANDZLIK - Przewodniczący Komisji
Marek HAREŃCZYK
Bogusław KOŚMIDER - Wiceprzewodniczący Komisji
Stanisław KOZAK
Mieczysław ŁAGOSZ
Wiesław MISZTAL - Wiceprzewodniczący Komisji
Jan OKOŃSKI
Józef RATAJCZAK
Stanisław WASIK
Andrzej WYSOCKI
Wanda ZACHAREWICZ-BIAŁOWĄS
Stanisław ZIĘBA

W skład 15-osobowej Komisji Głównej mogą wchodzić wyłącznie Radni zasady ustalania składu Komisji Głównej reguluje § 52 Statutu Miasta Krakowa:
§ 52
  1. W skład Komisji Głównej wchodzą radni delegowani przez kluby radnych lub ich koalicje, w proporcji wynikającej z zastosowania odpowiedniego przepisu ordynacji wyborczej, według której Rada została wybrana, w liczbie zapewniającej reprezentację wszystkim klubom lub ich koalicjom.
  2. Radni nienależący do klubu mogą tworzyć grupy przedstawiające listy delegatów traktowane na równi z listami klubów.
  3. Przewodniczący i Wiceprzewodniczący wchodzą w skład Komisji Głównej obligatoryjnie, jeżeli jednocześnie wchodzą w skład parytetów klubowych określonych w ust. 1 zgodnie z deklarowaną przynależnością klubową.
  4. W terminie 21 dni od pierwszej sesji w kadencji Przewodniczący i Wiceprzewodniczący ustalają projekt składu Komisji Głównej na podstawie zgłoszeń, o których mowa w ust. 1 i 2 uwzględniając kolejność, w jakiej przedstawiciele znajdują się na liście przedłożonej przez klub. Stosowny projekt uchwały wnosi na najbliższą sesję Przewodniczący.
  5. W przypadku otrzymania przez Przewodniczącego zawiadomienia na piśmie o zmianie w składzie klubu lub w składzie przedstawicieli wybranych przez klub, Przewodniczący wspólnie z Wiceprzewodniczącymi dokonują w ciągu 7 dni ustalenia ewentualnych zmian w składzie Komisji Głównej.
  6. Z posiedzenia zwołanego w celu ustalenia składu Komisji Głównej lub zmian w jej składzie sporządza się protokół. Protokół ten winien zawierać listy członków wszystkich klubów, listy wybranych przez klub przedstawicieli w kolejności zgłoszonej przez klub, listę członków Komisji Głównej według przynależności klubowej. Protokół podpisują Przewodniczący i Wiceprzewodniczący biorący udział w posiedzeniu. Odpis protokołu Przewodniczący niezwłocznie wywiesza na tablicy ogłoszeń.
  7. W przypadku gdy lista przedstawicieli zgłoszonych przez klub liczy mniej radnych niż mogłaby liczyć zgodnie z przepisem ust. 1 Przewodniczący wzywa przewodniczącego klubu do uzupełnienia listy.
  8. Jeżeli klub nie uzupełni po wezwaniu listy przedstawicieli, Komisja Główna może działać w składzie mniejszym.
  9. Rada na najbliższym posiedzeniu po ogłoszeniu przez Przewodniczącego protokołu, o którym mowa w ust. 6 podejmuje uchwałę o powołaniu Komisji Głównej według powyższego trybu.

W Komisji Głównej zasiada (aktualizacja 6 luty 2002 r.):
  • 3 przedstawicieli 14-osobowego Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej:
    1. Przewodniczący Rady Stanisław Handzlik jako Przewodniczący Komisji,
    2. Wanda Zacharewicz-Białowąs,
    3. Andrzej Wysocki.
  • 5 przedstawicieli 24-osobowej Grupy Radnych, w skład której wchodzą: Klub Radnych Krakowskiej Wspólnoty Samorządowej, Klub Radnych Przymierza Prawicy oraz Radny niezrzeszony Paweł Pytko:
    1. Wiceprzewodniczący Rady Wiesław Misztal jako Wiceprzewodniczący Komisji,
    2. Krzysztof Gurba,
    3. Józef Ratajczak,
    4. Piotr Boliński,
    5. Stanisław Zięba.
  • 4 przedstawicieli 17-osobowej Grupy Radnych, w skład której wchodzą: Klub Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz Radny niezrzeszony Jan Kozłowski:
    1. Marek Grochal,
    2. Stanisław Kozak,
    3. Mieczysław Łagosz,
    4. Stanisław Wasik.
  • 3 przedstawicieli 14-osobowej Grupy Radnych, w skład której wchodzą: Radni Unii Wolności i Unii Polityki Realnej, Radni Porozumienia Samorządowego "Nowe Miasto" oraz Radny niezrzeszony Stanisław Bisztyga:
    1. Wiceprzewodniczący Rady: Bogusław Kośmider jako Wiceprzewodniczący Komisji,
    2. Jan Okoński,
    3. Marek Hareńczyk.

Wstecz Do góry!