"Historia wielkich metropolii pokazuje, jak miasta na przestrzeni lat zwracały się ku swoim rzekom. My o Wiśle trochę zapomnieliśmy. W tej chwili, dzięki budowie toru, Kraków zwraca się do swojej rzeki". - Prezydent Miasta Krakowa Andrzej Gołaś (11.XII.01)



Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Gołaś, zarządzeniem z dnia 23 października 2000 r., powołał Zespół Zadaniowy do przygotowania inwestycji pod nazwą "Tor kajakarstwa górskiego" przy stopniu wodnym "Kościuszko" w Krakowie. W skład zespołu weszli przedstawiciele AZS-AWF, Polskiego Związku Kajakowego, radni RMK i pracownicy Urzędu Miasta Krakowa. 12 kwietnia 2001 r. uzyskano pozwolenie na budowę. 11 grudnia 2001 r. dokonano uroczystego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę toru kajakarstwa górskiego (na zdj. Prezydent Krakowa składa podpis na akcie erekcyjnym). Uroczyste otwarcie toru nastąpiło 20 września 2002 r.



Rozpoczęcie budowy:
03.12.2001 r.

Główny inwestor:
Gmina Kraków

Generalny wykonawca:
Hydrotrest Skanska S.A
Kliknij, aby powiekszyć



Tor kajakowy wraz z kanałami doprowadzającymi wodę rozciąga się na długości około 600 m. Początek toru, basen startowy, znajduje się około 160 m poniżej stopnia wodnego "Kościuszko".

Kliknij, aby powiekszyć W drodze porozumienia Miasta z Fundacją Zakładu Wychowawczego im. Ks. Siemaszki, inwestora projektowanej w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni wodnej, ustalono, że woda dla potrzeb zarówno elektrowni wodnej jak i toru kajakowego będzie dostarczana będzie wspólnym ujęciem bezpośrednio powyżej stopnia wodnego "Kościuszko" i doprowadzona wspólnym kanałem do obu obiektów. Pobierana woda w ilości do 15 m3/s zapewni właściwe funkcjonowanie toru kajakowego.

Kliknij, aby powiekszyć Trzy kanały zasilające o średnicy 2,30m i długości 86 m każdy będą doprowadzać wodę do basenu startowego o długości 78,90 m i szerokości od 11,0 do 22,0 m. Właściwy odcinek toru o długości 320 m zaprojektowano jako koryto żelbetowe o przekroju prostokątnym typu dokowego, głębokości 1,45 m i szerokości zmiennej w granicach 12,0 -14,0 m. Odcinek ten ma przebieg krzywoliniowy. Na dwu sekcjach kanału przewidziano pogłębienia o około 1,2m dla potrzeb ewolucji rodeo wodnego.

W dnie kanału zamontowano płyty z pierścieniami do mocowania przeszkód wodnych umożliwiających indywidualne kształtowanie nurtu wodnego i trasy przejazdu. Wyposażenie toru stanowić będą:
  • przestawne figury wodne,
  • bramki slalomowe do demontażu,
  • rozbieralne stanowiska obsługi,
  • tablica informacyjna wyników.


  • Kliknij, aby powiekszyć Połączenie właściwego toru kajakowego z korytem Wisły stanowi odcinek wylotowy koryta. Łączna długość tego odcinka wynosi 94 m i obejmuje trzy ostatnie sekcje toru. W końcowym odcinku toru, w miejscu przecięcia z drogą dojazdową, znajduje się kładka dla pieszych i ruchu samochodowego (lekkiego). Dzięki spiętrzeniu wody w basenie startowym będą można będzie organizować treningi i mecze piłki wodnej. Obiekt będzie spełniał ponadto wymogi centrum szkolenia olimpijskiego. Będzie także służył jako główna baza szkoleniowa dla kajakarstwa górskiego. Zaspokoi potrzeby dydaktyczne AWF i kajakarskich klubów sportowych.

    Obiekt będzie dostępny dla wszystkich amatorów rekreacji i sportów i wodnych. Będą na nim organizowane spływy pontonowe i kajakowe, pokazy rodeo wodnego. Wyposażenie budynku zaplecza w gabinety odnowy biologicznej i fizykoterapii, saunę i siłownię umożliwią całoroczne wykorzystanie obiektu jako ośrodka rehabilitacji.

    Wstecz Do góry!